RELIGIA. KLASA 1B

przez | 29 maja 2020

RELIGIA. KLASA 1B

 Kl. I  „b” 

Religia – Anna Karankowska    

 Lekcja z dnia 29.05.2020r     

 

  Temat katechezy – Pan Jezus jest obecny w Najświętszym Sakramencie. Adorujemy Pana Jezusa

Cel katechezy: Poznanie różnych sposobów obecności i działania Jezusa w Kościele

Wierzymy, że Pan Jezus jest naprawdę z nami. Pan Jezus jest z nami w każdym momencie naszego życia, pomaga nam w trudnych decyzjach, sprowadza na dobrą drogę. Przychodzi do naszych serc jak tego potrzebujemy, albo pragniemy. Jest obecny wśród nas podczas modlitwy, czyli wtedy kiedy z nim rozmawiamy.

Pan Jezus najpełniej jest obecny wśród nas w Kościele w czasie Mszy Świętej. Jezus jest obecny żywy, prawdziwy i działający w szczególny sposób w Komunii Świętej pod postacią chleba i wina. Ciało Pana Jezusa pod postacią chleba w formie  opłatka nazywamy Najświętszym Sakramentem. Kapłan podczas Mszy Świętej unosi opłatek  do góry                  i wypowiada słowa Jezusa „ Bierzcie i jedzcie ….to jest Ciało moje”, a unosząc kielich z winem mówi „Bierzcie i pijcie z tego wszyscy, to jest Krew moja”. Po wypowiedzeniu tych słów przez kapłana następuje przemiana chleba w ciało Pana Jezusa, a wina w Jego krew. Tą przemianę nazywamy Przeistoczeniem. Pod koniec Mszy Świętej kapłan udziela Komunii Świętej w postaci opłatka wiernym, ale tylko tym którzy nie popełnili grzechu ciężkiego. Pozostałe opłatki w kielichu kapłan umieszcza w „domku” zwanym TABERNAKULUM.

Tabernakulum przeważnie ma pozłacane drzwiczki zamykane na klucz. Znajduje się ono w centralnej części kościoła za ołtarzem. Nad nim pali się zawsze czerwona lampka zwana wieczną. Lampka ta przypomina wszystkim, którzy wchodzą do Kościoła, że tu mieszka Pan Jezus. W Kościele zachowujemy się z powagą, a przed Tabernakulum przyklękamy, oddając cześć obecnemu tam Panu Jezusowi.

Pan Jezus w postaci opłatka znajduje się w Tabernakulum również po to, abyśmy Go mogli odwiedzać.  

 

Zadanie domowe:

  1. Przeczytaj uważnie treść katechezy.
  2. Przepisać do zeszytu modlitwę „Niechaj będzie pochwalony Przenajświętszy Sakrament, teraz i zawsze i na wieki wieków. Amen.

Zadanie domowe wykonać do dnia 02.06.2020 r.

Print Friendly, PDF & Email