RELIGIA. KLASA 6A,6B,6C,6D

przez | 2 kwietnia 2020

RELIGIA. KLASA 6A,6B,6C,6D

Klasa VIA (30.03.2020 r.), VIB(1.04.2020 r.), VI C(1.04.2020 r.) i VID (31.03.2020 r.)

Katecheza

Temat:  Noc zdrady – z Jezusem w Getsemani

Wielu badaczy Pisma Świętego zastanawia się, kim był Judasz Iskariota. Musiało go coś zachwycić w Jezusie, że został Jego apostołem. Dlaczego poszedł za Jezusem? Dlaczego potem Go zdradził? O Judaszu czytamy w Ewangeliach i Dziejach Apostolskich. Często występuje z przydomkiem „Iskariota”, co znaczy prawdopodobnie „człowiek z Karioth” – wioski w południowej Judei lub że był synem Szymona Iskarioty. Jezus zaufał mu, powołując go do grona apostołów. Judasz stał się jednym z tych, którzy pomagali Jezusowi. Był świadkiem Jego cudów, rozmawiał z Nim, jadł i odpoczywał w Jego towarzystwie, otrzymał moc uzdrawiania i wyrzucania złych duchów. To on był odpowiedzialny za pieniądze, z których apostołowie korzystali wspólnie.

W czasach Jezusa pocałunek był oznaką szacunku, ale w przypadku Judasza oznaczał zdradę. Jezus powiedział do niego: „przyjacielu” – to nie wróg zdradził Jezusa, lecz przyjaciel. Choć nie potrafiono udowodnić Jezusowi żadnej winy, zamknięto Go w więzieniu. Jezus pragnął, by przyjaciele towarzyszyli Mu w ostatnich, najtrudniejszych chwilach Jego ziemskiego życia.

Również od nas oczekuje, byśmy razem z Nim czuwali w Ogrójcu. To szczególny czas, kiedy możemy podziękować Jezusowi za to, że został z nami pod postaciami chleba i wina w Eucharystii. Podczas Ostatniej Wieczerzy Jezus powiedział: Przyjacielem Jezusa jest ten, kto zna Jego nauczanie i wprowadza je w czyn. Przyjacielem Jezusa jest ten, kto kocha ludzi tak, jak On ich kocha.

Zapamiętaj

 W Wielki Czwartek wieczorem przypominamy modlitwę Jezusa w ogrodzie Oliwnym, Jego pojmanie i uwięzienie. W kościołach przygotowywany jest ołtarz adoracji, który nazywamy ciemnicą. Nazwa ta przypomina ciemności nocy, gdy Pan Jezus modlił się w ogrodzie Oliwnym. Ołtarz ten nazywa się też Ogrójcem. Najświętszy Sakrament jest przenoszony do ciemnicy po Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej. Wierni adorują go tam do późnych godzin nocnych oraz w ciągu dnia w Wielki Piątek.

Zadanie

  1. Napisz modlitwę, w której zapewnisz Jezusa o swojej przyjaźni. Pomódl się nią w Wielki Czwartek. (Czas na zrobienie i przesłanie zdjęć do 7.04.2020 dla wszystkich klas)

anewie2@wp.pl

Pozdrawiam  🙂

Print Friendly, PDF & Email