Biblioteka Szkolna „Jak nie realnie to wirtualnie”  ;) Strażnicy czytelnictwa są wśród nas.

przez | 28 stycznia 2021

Biblioteka Szkolna „Jak nie realnie to wirtualnie”  😉 Strażnicy czytelnictwa są wśród nas.

Klub Strażnicy Czytelnictwa przedstawia…:

Ciekawostki na temat książek  –

Czytanie w ostatnich czasach staje się coraz bardziej modne. Jest to spowodowane rosnącym rozgłosem tej czynności. Warto poznać parę ciekawostek na temat książek, które mogą przyciągnąć więcej osób do czytania.

Ciekawostki na temat książek i czytania

 1. Pierwsze książki powstawały już 3 tysiące lat p.n.e. w Mezopotamii. Pisało się wtedy na glinianych tabliczkach, a robiło się to pismem klinowym. Innym ciekawym zapisem jest Kipu, czyli sznurki z supłami.
 2. Książka pt. „Alicja w Krainie Czarów” jest bardzo popularna na całym świecie. Jednak Chińczycy nie mają za bardzo dostępu do jej przeczytania, ponieważ tamtejsza cenzura zablokowała możliwość jej wydawania. Spowodowane to było mówiącymi zwierzętami.
 3. Statystyki pokazują, że decyzja o tym, że książka nie jest godna jest przeczytania pada na stronie numer 18.
 4. W Japonii powstała książka kucharska, z której pachnie potrawami. Żeby poczuć zapach danego dania, należy potrzeć nadgarstkiem o kartkę papieru z daną potrawą. Kto wie, może za parę lat każda książka będzie miała taki dodatek.
 5. Badania w Stanach Zjednoczonych pokazują, że dzieci, które mają problemy z czytaniem w 3 klasie podstawówki statystycznie mają częściej problemy z prawem i karierą zawodową. Z drugiej strony, jeśli dzieci nauczą się czytać wcześniej niż 3 klasa podstawówki to statystycznie w przyszłości takie dziecko znajdzie dobrą pracę.
 6. Kraj, gdzie poświęca się najwięcej czasu na czytanie to Indie. Hindusi poświęcają średnio 10 godzin tygodniowo na czytanie książek.
 7. Najmniejsza książka pochodzi z Polski i została wydana w 1976 roku przez Zygmunta Szkocnego. Rozmiar jej to 1 × 0,8 mm.
 8. Największą ilością wydanych książek może pochwalić się również Polak. Jest to Ignacy Jan Kraszewski, który wydał ponad 600 powieści przez całe swoje życie.
 9. Idąc do księgarni zazwyczaj spędzi się 8 sekund na oglądaniu przedniej okładki książki i 15 sekund na oglądaniu jej tylnej części.
 10. Napisanie powieści nie jest wcale proste. Całość zajmuje średnio około 475 godzin, co w przeliczeniu na dni, daje około 20 dób.
 11. Ile razy ktoś zakupił książkę tylko dlatego, że została polecona przez inną osobę. Nie została ona przeczytana, a jednak stoi na półce. Japończycy uznali takie zachowanie godne nowego słowa i tak powstało „tsundoku”, czyli mania kupowania książek, których się nie przeczyta.
 12. Pierwszą książką, która została napisana za pomocą maszyny do pisania są „Przygody Tomka Sawyera”.
 13. Organizowane są zawody z czytania książek na głos. Oczywiście zawodnicy mogą się zmieniać, jednak czytanie nie może zostać przerwane. Najdłuższy występ miał miejsce w Urugwaju i trwał 224 godziny. Miało to miejsce w 2007 roku.
 14. Wiele osób chwali się, że potrafi bardzo szybko czytać. Najszybciej czytającą osobą na świecie jest Polak, który pochodzi z Gniezna. Potrafi on przeczytać 110 tys. słów w ciągu jednej minuty.

Pozdrawiamy

Strażnicy czytelnictwa 🙂

Bibliotekarz: Izabella Szafranalias-Szafrańska 🙂

 

Print Friendly, PDF & Email