Biblioteka Szkolna „Jak nie realnie to wirtualnie” Poczytaj dla przyjemności …„Górnicy PL”

przez | 4 grudnia 2020
Biblioteka Szkolna „Jak nie realnie to wirtualnie” 😉 Poczytaj dla przyjemności 🙂
 
Dziś w bonusie…;) Z okazji święta, które dziś obchodzimy i tradycji nierozerwalnie związanej z naszym regionem proponuję książkę dla starszych….
 
„Górnicy PL” autor: Karolina Macios
 
„Tytani pracy. Skryci pod warstwą czarnego pyłu, potu i brudu. Pracują w cieniu podstępnych, nieprzewidywalnych wrogów: śmiercionośnego metanu, tąpnięć, wybuchów pyłu i gazów, zawału skał. Przez połowę życia wychodząc do kopalni, nie mają żadnej gwarancji, że wrócą do swoich rodzin. Niewolnicy czasu, uzależnieni od szychty…”
„Na tę książkę składa się siedem różnych historii siedmiu osób.
Każda z nich zupełnie inaczej patrzy na swoją pracę, chociaż łączy je podobny bagaż doświadczeń. Podobny nie znaczy jednak taki sam – na pewno nie w tym podziemnym świecie, który rozciąga się na wiele kilometrów, a tak naprawdę nie ma granic, bo górnicy zabierają go ze sobą do domów, czy tego chcą czy nie. Opowieści z życia kopalni krążą wokół rodzinnych stołów, zwłaszcza tam, gdzie na dole pracują całe rodziny: ojciec, syn, bracia, szwagrowie…. „Gruba”To nie jest przyjazne miejsce, pracujący tam ludzie są twardzi i zahartowani, bo nieustannie muszą się mierzyć z żywiołem i swoimi słabościami, a walka nie jest równa. Tu nie ma takiej samej dniówki, każdy dzień jest inny – mówią z błyskiem w oku.
To fascynujący świat. Przerażający, surowy i bezlitosny, ale fascynujący”.
 
Wierzę, że czytając tę książkę, zakochacie się w jej bohaterach podobnie jak ja. Wzruszycie się, zaśmiejecie w głos i czasami braknie wam tchu. …”
 
 
Wszystkim Górnikom Tyle samo wyjazdów ile zjazdów!
 
Pozdrawiam i życzę zdrówka
Bibliotekarz: Izabella Szafranalias-Szafrańska 🙂
Print Friendly, PDF & Email