RELIGIA. KLASA 2A

przez | 5 czerwca 2020

RELIGIA. KLASA 2A

 Kl. II  „a” 

Religia – Anna Karankowska    

 Lekcja z dnia 05.06.2020r     

  Temat katechezy – Jezus nazywa nas swoimi przyjaciółmi

Cel katechezy: Zapoznanie się z postacią św. Dominika Savio, jako wzorem dla dzieci.

Być może nazywasz już kogoś przyjacielem. A może przyjaciół będziesz miał dopiero jak dorośniesz. Jednak na pewno już teraz uczysz się przyjaźni.

 Pan Jezus ofiaruje nam swoją przyjaźń. Jego przyjaciółmi są wszyscy, którzy Go kochają , słuchają Jego nauki i łączą się z Nim podczas Eucharystii. Razem  z Nim radośnie wielbią Boga Ojca. Wszystkim tym, którzy pragną być Jego przyjaciółmi, wskazuje drogę, która prowadzi przez miłość do wszystkich ludzi.

Pan Jezus zostawił nam nowe przykazanie miłości: „ Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali”.

Przykładem dziecka, które przyjęło przyjaźń Jezusa jest Dominik Savio.

Dominik urodził się we Włoszech, we wsi niedaleko Turynu. Już w wieku pięciu lat został ministrantem i służył do Mszy Świętej. Gdy miał siedem lat, przyjął Pierwszą Komunię Świętą. Napisał wtedy w swojej książeczce do nabożeństwa: Będę się często spowiadał i przystępował do Komunii Świętej. Moimi przyjaciółmi będą Jezus i Maryja. Śmierć – tak, ale nie grzech..

Dominik podrósł i codziennie pokonywał osiem kilometrów do szkoły. Zapytany kiedyś, czy nie boi się chodzić sam, odpowiedział: Nie jestem sam. Jest ze mną Najświętsza Maryja Panna i mój Anioł Stróż.

Gdy miał 12 lat, ułożył swój akt ofiarowania się Matce Bożej: Maryjo, ofiaruję Ci swoje serce. Spraw, aby zawsze było Twoje. Jezu i Maryjo, bądźcie zawsze moimi przyjaciółmi. Błagam Was, abym raczej umarł, niż bym miał przez nieszczęście popełnić choć jeden grzech.

Na rozwój Dominika miał wpływ święty ksiądz, Jan Bosko. Dominik bardzo się przejął, gdy usłyszał od niego, że każdy może zostać świętym. Powiedział wtenczas księdzu Bosko, że musi zostać świętym. Ksiądz Jan Bosko odpowiedział: Bądź zawsze wesoły, spełniaj dobrze swoje obowiązki i pomagaj kolegom. Dominik był bardzo pogodnym chłopcem, niczego się nie bał i kochał Pana Jezusa.

Zadanie domowe:

Przeczytaj uważnie treść katechezy

Print Friendly, PDF & Email