WDŻ. CHŁOPCY. KLASA 6A,6B,6C,6D

przez | 20 kwietnia 2020
WDŻ. CHŁOPCY. KLASA 6A,6B,6C,6D
20.04.2020 kl.6
Nastolatki przed lustrem. Pryszcze i inne kłopoty. ( chłopcy)
Zauważyliście, że wasze włosy częściej przetłuszczają się, pot ma ostrzejszy zapach, a na twarzy pojawia się trądzik. Jego przyczyną jest choroba mieszków włosowych i gruczołów łojowych znajdujących się na skórze. Pojawienie się pryszczy jest związane ze wzmożonym działaniem hormonów, a najbardziej testosteronu, dlatego więcej kłopotów z trądzikiem mają zwykle chłopcy.
Zmiany skórne, które zauważacie ( krostki, zaskórniki, grudki) najczęściej występują na twarzy, klatce piersiowej i na plecach. W mieszku włosowym zbiera się tyle substancji zwanej łojem, że nie może ona wydostać się na zewnątrz przez wąskie ujście. Nagromadzony łój i zrogowaciały naskórek- to środowisko sprzyjające rozwojowi niektórych bakterii wywołujących proces zapalny. Niestety, trądzik trzeba będzie tolerować przez kilka lat, aż skończy się okres dojrzewania.
Jeśli już musicie usunąć dokuczający pryszcz, zróbcie to czystymi rękami, a następnie zdezynfekujcie spirytusem salicylowym. W przeciwnym razie możecie rozsiać krostki po całej twarzy, a w ich miejscu mogą powstać blizny.
Trądzik to prawdziwa zmora nastolatków, bo pryszcze nikomu nie dodają urody. Na szczęście można złagodzi cc jego objawy. Istnieją specjalne linie kosmetyków dla młodzieży, mające działanie przeciwtrądzikowe. Stosuje się zwykle preparaty złuszczanie naskórka, a także miejscowo działające specyfiki przeciwbakteryjne i przeciwzapalne ( toniki, żele, kremy, płyny). Pamiętajcie, aby stosując dany preparat, zawsze zapoznać się z załączoną ulotką. Jeśli macie wątpliwości, zasięgnijcie rady rodziców, kosmetyczki lub dermatologa.
W okresie dojrzewania bardziej się pocimy. Gruczołów potowych mamy miliony. Znajdują się na każdym centymetrze kwadratowym naszej skóry. Wydzielają pot, który chroni nas przed przegrzaniem. Jednakże to nie pot wydziela przykrą woń. To żyjące na skórze bakterie rozkładają pot i są źródłem nieprzyjemnego zapachu. Firmy kosmetyczne i farmaceutyczne prześcigają się w reklamowaniu antyperspirantów czyli środków hamujących wydzielanie potu. Najważniejsze jest jednak by pamiętać o codziennej kąpieli całego ciała, najlepiej rano i wieczorem. Każdego ranka zakładamy czystą bieliznę. Jeśli macie skłonności do pocenia się, używajcie bawełnianej bielizny, która jest bardziej przewiewna. Gdy krępuje Was obfite pocenie pod pachami, sięgnijcie po dezodorant lub antyperspirant. Za nim jednak sięgniecie po środki przeciwpotowe, nie zapominajcie, że woda i mydło są najważniejsze. Dopiero potem można stosować dezodorant. Kto ominie etap mycia się wodą i mydłem, temu żaden kosmetyk nie pomoże. Biedni są wtedy współpasażerowie tramwaju, koleżanki czy też koledzy z klasy.
W okresie dojrzewania aktywizują się także gruczoły łojowe głowy i włosy szybciej się przetłuszczają. Niektórzy szczęściarze mają z tym mniej kłopotów. Inni szukają rady. Należy przede wszystkim zachować maksymalną higienę, dlatego też częste mycie głowy to nie przesada. Mieszkacie w dużym mieście, więc wiecie, ile kurzu i pyłu osadza się na włosach i twarzy. Trzeba jeszcze pamiętać o sprawie oczywistej z pozoru – a w dobie pandemii nieodzownej- częstym i dokładnym myciu rąk po powrocie do domu.
Nawet jeśli Wasze włosy przetłuszczają się, na twarzy pojawiają się pryszcze, a skóra nie zawsze przyjemnie pachnie, warto nauczyć się akceptować się swoje ciało, bez względu na to, czy pasuje do kanonów obowiązującej mody. Jeśli ktoś polubi własny wygląd, inni tez go polubią.
Print Friendly, PDF & Email