RELIGIA. KLASA 8A

przez | 19 czerwca 2020

RELIGIA. KLASA 8A

 Kl. VIII  „a” 

Religia – Anna Karankowska    

 Lekcja z dnia 19.06.2020r     

Temat katechezy – Święci na wakacje

Cel katechezy: Zapoznanie się z niebieskim pogotowiem ratunkowym.

We wrześniu, na początku roku szkolnego każdy z was mógł wybrać sobie patrona ulubionego przedmiotu, czyli świętego.

Swoją pomocą miał wam służyć podczas nauki matematyki, języka polskiego, historii, fizyki i chemii, czy też języka obcego.

Teraz nadchodzi czas spakować plecak, a w nim zostawić trochę miejsca na niebieskie pogotowie ratunkowe. Oto wybrani patroni wakacyjnych przygód. Większość swoje święto obchodzi właśnie podczas letnich miesięcy. Przypadek….?

♦ Święty Krzysztof – podróż daleką czy krótką warto rozpocząć modlitwą do świętego Krzysztofa. Dlaczego znamy go jako patrona kierowców? Bo- według legendy ten święty, wyjątkowo silny i uczynny, pomagał ludziom przeprawiać się przez rzekę. Pewnego razu o taką pomoc miało poprosić dziecko. Jednak stała się rzecz niezwykła. Chłopiec okazał się tak ciężki, że silny Krzysztof nie był w stanie go przenieść! „Jam jest Jezus, twój Zbawiciel. Dźwigając mnie, dźwigasz cały świat” – miał powiedzieć mały chłopiec. Właśnie dlatego na obrazach święty Krzysztof przedstawiany jest z Dzieciątkiem Jezus na ramieniu.

♦ Święty Antoni – nie zawsze podczas wakacji wszystko idzie zgodnie z planem, Zdarza się, że ktoś zgubi coś, albo zgubi się sam w lesie, w górach. O pomoc trzeba wówczas koniecznie poprosić św. Antoniego z Padwy. To niezawodny patron rzeczy i osób zagubionych.

♦ Święty Jakub – na wędrowanie, piesze pielgrzymowanie dobrym patronem będzie św. Jakub. Świętego Jakuba dobrze znają wędrujący do jego grobu w Santiago de Compostela w Hiszpanii.

♦ Święta Anna- nad morzem, jeziorem czy rzeką o bezpieczeństwo i dobrą pogodę prosić można św. Annę. Dlaczego? Święta Anna jest między innymi patronką żeglarzy.

♦ Błogosławiona Chiara Luce Badano – pomocy Chiary możemy wzywać przy okazji różnych kontuzji.  Chiara Luce Badano była Włoszką. Bardzo lubiła grać w tenisa, pływać i wędrować po górach. Marzyła, że zostanie stewardesą. Plany życiowe pokrzyżowała jej choroba, zachorowała na nowotwór złośliwy kości. Tylko przez chwilę nie potrafiła się z tym pogodzić. Postanowiła, nie narzekać, swoją chorobę ofiarowała za innych, zaangażowana była w działalność Focolari. Focolari to ruch katolicki, oficjalna jego nazwa to „Dzieło Maryi”. Jej mottem przewodnim było „Szukać Boga w ateistach, chcę kochać tych których nie lubię”. Sposób w jaki znosiła cierpienie i poświęcenie swego cierpienia wpłynęły na opinię świętości. „Ciao. Bądź szczęśliwa, bo ja jestem szczęśliwa” –  powiedziała mamie przed śmiercią. Miała zaledwie 19 lat. Wspominamy ją 29 października.

♦ Archanioł Michał – każdy ma swojego osobistego ochroniarza. Każdemu Pan Bóg przydzielił Anioła Stróża. I mamy o nim pamiętać codziennie. Anioł ten cały czas jest w pełnej gotowości, by przyjść z pomocą każdemu. Archanioł Michał jest pogromcą szatana. Możemy go wołać na pomoc, gdy przychodzą różne pokusy.

 

Życzę Wam wspaniałych, udanych wakacji.

Print Friendly, PDF & Email