RELIGIA. KLASA 8C
Kl. VIII „c”
Religia – Anna Karankowska
Lekcja z dnia 5.05.2020r
Temat katechezy – Maryja Matką i Królową Polski
Cel katechezy: Ukazanie prawdy, że Maryja jest naszą Matką i Królową Polski.
Przypominam, że miesiąc maj jest miesiącem, w którym w sposób szczególny czcimy Najświętszą Maryję, Matkę Pana Jezusa.
3 maja Kościół katolicki w Polsce obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Nawiązuje ona do ważnych wydarzeń z historii Polski: obrony Jasnej Góry w Częstochowie przed wojskami szwedzkimi, ślubów króla Polski Jana Kazimierza, a także do uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Święto wyraża wiarę narodu w szczególną opiekę Bożą, jakiej Polacy otrzymywali i otrzymują za pośrednictwem Maryi. Jej kult jako Królowej Polski jest bardzo stary. Przykładem może być „Bogurodzica”, najstarsza polska pieśń religijna, która przez wieki pełniła rolę narodowego hymnu.
W czasie najazdu szwedzkiego na Polskę 1 kwietnia 1656 r. kiedy to znacznie liczniejsze wojska szwedzkie poniosły klęskę pod bramami klasztoru Paulinów na Jasnej Górze w katedrze lwowskiej przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej król Jan Kazimierz złożył uroczyste Śluby. Zobowiązał się szerzyć cześć Maryi, wystarać się u papieża o pozwolenie na obchodzenie Jej święta jako Królowej Korony Polskiej, a także zająć się losem chłopów i zaprowadzić w państwie sprawiedliwość społeczną.
Oficjalnie święto obchodzone jest od 1923 r. W 1920 r. zatwierdził je dla Kościoła w Polsce papież Benedykt XV.
To święto związane jest również z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej, zwanym Cudownym obrazem. Wielu chorych ludzi modląc się do niego doznało uzdrowień.
Obraz na Jasną Górę został sprowadzony z Rusi w 1384 r. dwa lata po założeniu tu klasztoru Paulinów. Niemal od początku obdarzono wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej tytułem Królowej Narodu.. Szczególne związanie kultu Maryi, Królowej Korony Polskiej z Jasną Górą nastąpiło 8 września 1717 r., kiedy to dokonano koronacji jasnogórskiego obrazu, co uznano za koronację Maryi na Królową Polski.
W 300 rocznicę królewskich ślubów, nową ich wersję opracował przebywający wówczas w miejscu internowania Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński. Jasnogórskie Śluby Narodu – po uwolnieniu Prymasa złożył uroczyście na Jasnej Górze Episkopat Polski 26.08.1956r. 10 lat później 3 maja 1966 r. tam właśnie odbyły się centralne uroczystości milenijne chrztu Polski. Dokonano wówczas aktu zawierzenia Matce Bożej i powierzenia narodu polskiego Jej opiece na kolejne 1000 lat.
Zadanie domowe:
1.Przeczytaj uważnie treść katechezy.
- Napisać w zeszycie zdanie „Maryjo Królowo Polski, jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam.