RELIGIA. KLASA 8B

przez | 7 maja 2020

RELIGIA. KLASA 8B

 Kl. VIII „b” 

Religia – Anna Karankowska  

Lekcja z dnia 7.05.2020r   

 

  Temat katechezy – Katolik czci Boga i Maryję

Cel katechezy: Zapoznanie się z teologią kultu maryjnego

We wcześniejszej katechezie wspomnieliśmy  co to jest sanktuarium i pielgrzymowanie, w dzisiejszej będziemy ten temat zgłębiać.

Pielgrzymowanie do sanktuariów maryjnych pokazuje, że wierzący rozumieją, jak ważną rolę w ich życiu odgrywa Maryja Matka Jezusa. Pielgrzymka jest to podróż podjęta z pobudek religijnych do miejsc świętych. Pielgrzymując do sanktuariów pątnicy dziękują Maryi za otrzymane łaski, cuda uzdrowienia, przywrócenia sprawności fizycznej,  nawrócenia ze złej drogi. Pielgrzymując proszą również np. o zdrowie, pomyślność, pomoc w rozwiązaniu bardzo trudnych problemów w ich życiu i wiele innych. Pielgrzymowanie ludzi do sanktuariów maryjnych pomaga zrozumieć aktualność tajemnic zbawienia. Takich miejsc jest wiele na świecie i w Polsce. Jedne są bardziej znane , inne mniej.Bardziej znane sanktuaria w Polsce to:

– Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze . Ludziom pielgrzymującym na Jasną Górę Maryja pomaga zrozumieć konieczność walki ze złem, słabością i grzechem. Pomaga odczuć, czym jest wolność zarówno wewnętrzna, jak i narodowa. Historia obrazu Matki Boskiej w tym sanktuarium jest ściśle złączona z losami Polaków, którzy mimo szykan i prześladowań przez komunistów dochowali wierności Bogu. Historia obrazu została szerzej omówiona we wcześniejsze katechezie.

– Królowej Rodzin w Wambierzycach. Maryja pomaga w odkryciu wartości życia rodzinnego. Wpatrując się w figurkę Maryi z Dzieciątkiem  pielgrzymi proszą zachowała ich rodziny w zdrowiu, odsuwała od nich biedę i troski, odnawiają swoje śluby małżeńskie.

– Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie . Jest to miejsce pielgrzymowania Polaków, Niemców i Czechów. Proszą Matkę Boską o jedność chrześcijan.

– Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Świętej Lipce. W ołtarzu głównym tego sanktuarium znajduje się obraz Matki Jedności Chrześcijan. Gromadzą się tam nie tylko katolicy, ale i ewangelicy.

– Matki Bożej Rokitnickiej. Znajduje się tam obraz Matki Bożej Rokitnickiej- cierpliwie słuchającej. Znakiem szczególnym obrazu jest odsłonięte ucho Maryi- wsłuchującej się w ludzkie sprawy. Pielgrzymi przybywają do sanktuarium także po to, by powierzyć Maryi swoje najskrytsze sprawy 

–  Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich

 

Zadanie domowe:

1.Przeczytaj uważnie treść katechezy.

  1. Napisz jakiego cudu dokonała Maryja związanego z Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich

                 Zadanie domowe wykonać do dnia 13.05.2020r

Print Friendly, PDF & Email