RELIGIA. KLASA 5C, 5D

przez | 13 maja 2020

RELIGIA. KLASA 5C, 5D

Klasa VC (11.05.2020) i VD (11.05.2020)

Temat: Św. Brat Albert – być jak bochen chleba

Chleb jest podstawowym pokarmem zarówno ludzi biednych, jak i bardzo bogatych. Zawiera podstawowe składniki odżywcze, regeneruje nasz organizm, daje energię do pracy. Mimo że spożywamy go codziennie, nigdy nam się nie znudzi. Od wieków chleb otaczano szacunkiem, gdyż na jego powstanie składa się praca wielu ludzi. Gospodynie całowały pierwszy bochenek chleba wyjęty z pieca. Przed rozkrojeniem czyniono na nim znak krzyża, dziękując Bogu za to, że daje pokarm. A kiedy zdarzyło się, że kawałek chleba spadł na ziemię, podnoszono go i całowano. Chlebem witano w domu najbardziej cenionych gości.

Święty Brat Albert zakładał dla bezdomnych przytułki i ogrzewalnie, stwarzając im godziwe warunki życia. Pomagając, kierował ich ku Chrystusowi. Dzięki temu zobaczyli, że mogą być ludźmi wartościowymi. Zmarł w opinii świętości 25 grudnia 1916 r. Obecnie przytuliska i domy opieki dla najbiedniejszych organizują zgromadzenia albertynów i albertynek, utworzone przez św. Brata Alberta.

Zapisz temat. Przeczytaj tekst i odszukaj (np. w Internecie) i napisz, w jakich miejscowościach w Polsce pracują bracia albertyni i siostry albertynki. Opisz, czym się zajmują. Zadanie wyślij na adres: anewie2@wp.pl. Pozdrawiam i życzę zdrowia.

 

 

Print Friendly, PDF & Email