RELIGIA. KLASA 5B

przez | 4 maja 2020

RELIGIA. KLASA 5B

 Kl. V„b” 

Religia – Anna Karankowska  

Lekcja z dnia 4.05.2020r     

 

Temat katechezy – Maryja Matką i Królową Polski

Cel katechezy: Ukazanie prawdy, że Maryja jest naszą Matką i Królową Polski.

Przypominam, że miesiąc maj jest miesiącem, w którym w sposób szczególny czcimy Najświętszą Maryję, Matkę Pana Jezusa.

 3 maja Kościół katolicki w Polsce obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Święto wyraża wiarę narodu w szczególną opiekę Bożą, jakiej Polacy otrzymywali      i otrzymują  za pośrednictwem Maryi. Jej kult jako Królowej Polski jest bardzo stary. Przykładem może być „Bogurodzica”, najstarsza polska pieśń religijna, która przez wieki pełniła rolę narodowego hymnu.

Nawiązuje ona do ważnych wydarzeń z historii Polski: obrony Jasnej Góry w Częstochowie przed wojskami szwedzkimi, ślubów króla Polski Jana Kazimierza, a także do uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

W czasie najazdu szwedzkiego  na Polskę w 1656 roku, w katedrze lwowskiej przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej król Jan Kazimierz złożył uroczyste Śluby, w których m.in. zobowiązał się szerzyć cześć Maryi, wystarać się u papieża o pozwolenie na obchodzenie Jej święta jako Królowej Korony Polskiej

Oficjalnie święto obchodzone jest od 1923 r. W 1920 r. zatwierdził je dla Kościoła w Polsce papież Benedykt XV.

To święto związane jest również z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej, zwanym Cudownym obrazem. Wielu chorych ludzi modląc się do niego doznało uzdrowień.

Obraz na Jasną Górę został sprowadzony z Rusi w 1384 r. dwa lata po założeniu tu klasztoru Paulinów. Niemal od początku obdarzono wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej tytułem Królowej Narodu. W czasie potopu szwedzkiego znacznie liczniejsze wojska szwedzkie poniosły klęskę pod bramami klasztoru Paulinów. Po tym wydarzeniu w 1656 r. król Jan Kazimierz w swoich ślubach nazywa Maryję Królową Polski. Szczególne związanie kultu Maryi, Królowej Korony Polskiej z Jasną Górą nastąpiło 8 września 1717 r., kiedy to dokonano koronacji jasnogórskiego obrazu, co uznano za koronację Maryi na Królową Polski.

Maryja kiedy stała pod krzyżem swego Syna stała się też Matką każdego z nas.

Dlatego czcimy Maryję jako naszą matkę i Królową Polski.

 

 

Zadanie domowe:

Przeczytaj uważnie treść katechezy

                   

                                

Print Friendly, PDF & Email