RELIGIA. KLASA 5B

przez | 18 maja 2020

RELIGIA. KLASA 5B

 Kl. V„b” 

Religia – Anna Karankowska  

Lekcja z dnia 18.05.2020r   

 

Temat katechezy – 100 rocznica urodzin Ojca Świętego Jana Pawła II.

Cel katechezy:  Przypomnienie najważniejszych wydarzeń z życia Ojca Świętego Jana Pawła II –  Jego „Droga  do Świętości”.

Miesiąc maj to wyjątkowy miesiąc dla wszystkich Polaków, jest to miesiąc obfitujący w doniosłe wydarzenia religijne, takie jak :

♦  18 maja  1920 r urodził się Karol Wojtyła,

♦ 3 maja Kościół katolicki w Polsce obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski,

♦ 13 maja 1917 r. po raz pierwszy objawiła się Najświętsza Maryja Panna trójce dzieci: Łucji, Franciszkowi i Hiacyncie mieszkających w miejscowości Aljustrel położonej w Portugali należącej do parafii Fatimskiej. Nazwane objawieniem fatimskim.

 

Dzisiejszą katechezę poświęcimy w całości Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II – Jego „Drodze do Świętości”. 18 maja 2020 r. obchodzimy 100 rocznicę Jego urodzin.

Ojciec Św. Jan Paweł II został uznany największym autorytetem moralnym współczesnego świata. Jego  motto biskupie „TOTUS TOUS” (cały Twój) jest wyrazem oddania się Matce Boskiej.

Św. Jan Paweł II był 264 papieżem. Jego pontyfikat rozpoczął się 16 października  1978 r. Nazwany został pontyfikatem przełomu. Wybór kardynała Karola Wojtyły na papieża był niezwykły, gdyż po raz pierwszy Polak a nie Włoch został następcą św. Piotra.

Rodzice Karola Wojtyły Emilia i Karol Wojtyłowie mieszkali w Wadowicach w pobliżu kościoła pod wezwaniem Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, byli ludźmi bardzo religijnymi. Ich dom wypełniony był książkami, świętymi obrazami i rodzinnymi fotografiami. W takim właśnie domu przyszedł na świat 18.05.1920 roku Karol, Józef Wojtyła- przyszły papież.

Jest rok 1929, rodzinę Wojtyłów dotyka ogromne nieszczęście, umiera w wieku 45 lat ukochana mama 9- letniego Karola. Od tej chwili pocieszeniem dla Karola były książki i modlitwa. Minęły zaledwie 3 lata od śmierci Matki  a młody Karol przeżywa kolejną tragedię. 5 12. 1932 roku umiera Jego brat Edmund. Karol był bardzo zdolnym i religijnym chłopcem. 14.05.1938 r. zdał maturę na samych piątkach, w każdy pierwszy piątek miesiąca spowiadał się i przystępował do komunii św. Modlił się rano ,przed każdym posiłkiem i wieczorem przed udaniem się na spoczynek. W okresie nauki w gimnazjum interesował się teatrem. Po maturze w 1938 roku rozpoczyna studia w Uniwersytecie Jagiellońskim  na kierunku filologię polską. Gdy wybuchła w 1939 r. wojna uniwersytet zostaje zamknięty, Karol Wojtyła kontynuje studia na tajnych kompletach. Podejmuje pracę jako robotnik w kamieniołomach a potem w fabryce chemicznej. W 1941 roku umiera na atak serca jego ojciec. Jednak przyszły papież nie traci wiary i modli się jeszcze żarliwiej. Kilka miesięcy po śmierci ojca udaje się do Biskupa Adama Sapiehy oznajmiając, że chce zostać księdzem. W 1942 r. wstępuje do Seminarium Duchownego w Krakowie. 1 listopada 1946 r. Karol Wojtyła przyjmuje święcenia kapłańskie. Po ukończeniu seminarium podejmuje dalsze studia na uniwersytecie w Rzymie. W 1948 r. otrzymuje tytuł doktora. Po powrocie do kraju zostaje wikarym we wsi Niegowić, następnie zostaje przeniesiony do Krakowa. Od 1956 roku jest wykładowcą na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1958 roku zostaje wyświęcony na biskupa. W wieku 47 lat zostaje Kardynałem. 16 października 1978 roku zostaje papieżem i wybiera imię Jan Paweł II. W trakcie pontyfikatu odwiedził 129 krajów przez co Jan  Paweł II uzyskał miano Papieża Pielgrzyma, Beatyfikował 1340 osoby i kanonizował 483, więcej niż jego poprzednicy w okresie pięciu poprzedzających wieków.

13 maja 1981 roku na Placu Świętego Piotra w Watykanie miał miejsce zamach na życie Jana Pawła II, zostaje postrzelony. Tylko dzięki opatrzności Najświętszej Marii Panny udało mu się przeżyć. Dając przykład chrześcijańskiej miłości przebaczył swemu oprawcy.

2 kwietnia 2005 r. po 27 latach pontyfikatu papież Jan Paweł II umiera. W ceremonii pogrzebowej uczestniczyły delegacje z ponad 150 państw.

Dnia 5 lipca 2013 r. papież Franciszek wydał dekret w sprawie cudu za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II i ogłosił, ze polski papież zostanie kanonizowany. Cudem tym, jest zatwierdzone przez lekarzy i teologów, niewytłumaczalne z punktu widzenia medycznego, uzdrowienie kobiety z Kostaryki cierpiącej na nieoperacyjny tętniak mózgu. Kobieta oglądając beatyfikację Jana Pawła II, zaczęła się do niego modlić, po czym doznała nagłego uzdrowienia.

27 kwietnia 2014 r. w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, Jan Paweł II został ogłoszony przez papieża Franciszka świętym.

 

 

 

Zadanie domowe:

  1. Przeczytaj uważnie treść katechezy.
Print Friendly, PDF & Email