RELIGIA .KLASA 1A

przez | 20 maja 2020

RELIGIA .KLASA 1A

Kl. I  „a” 

Religia – Anna Karankowska    

 Lekcja z dnia 19.05.2020r     

 

  Temat katechezy – Matka Boża ukazuje się dzieciom w Fatimie

Cel katechezy: Zapoznanie się z wydarzeniami z Fatimy.

Miesiąc maj to wyjątkowy miesiąc dla wszystkich Polaków, jest to miesiąc obfitujący w doniosłe wydarzenia religijne, takie jak :

♦  18 maja  1920 r urodził się Karol Wojtyła,

♦ 3 maja Kościół katolicki w Polsce obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski,

♦ 13 maja 1917 r. po raz pierwszy objawiła się Najświętsza Maryja Panna trójce dzieci: Łucji, Franciszkowi i Hiacyncie mieszkających w miejscowości Aljustrel położonej w Portugali należącej do parafii fatimskiej. Nazwane objawieniem fatimskim.

 

W dzisiejszej katechezie opowiemy sobie o ukazaniu się Matki Boskiej trójce dzieci: Łucji, Franciszkowi i Hiacyncie mieszkających w miejscowości Aljustrel położonej w Portugali należącej do parafii Fatimskiej. Nazwane objawieniem fatimskim.

Było to 103 lata temu. 13 maja 1917 r. w niedzielę po Uroczystości Wniebowstąpienia, troje portugalskich dzieci: Łucja wraz z kuzynem Franciszkiem i kuzynką Hiacyntą udali się wraz z rodzicami na Mszę Świętą. Po Mszy Świętej około godziny 10 spędzili swoje stadka owiec i postanowili popędzić je na górskie soczyste pastwiska. Gdy słońce było już wysoko na niebie dzieci wiedziały, że jest około godziny 12, o tej porze zawsze odmawiały różaniec, po czym spożywały posiłek i oddawały się zabawie. Tego dnia Franciszek postanowił wybudować dom z kamieni. Gdy zabrali się do pracy, nagle oślepił ich blask. Z przerażeniem spojrzeli w niebo. Przestraszeni, że nadchodzi burza rzucili się do ucieczki. Kiedy byli w połowie zbocza góry oślepił ich kolejny błysk, jeszcze silniejszy niż poprzedni .Gdy znaleźli się już u podnóża musieli się zatrzymać oniemiali i zdumieni. Przed nimi w odległości dwóch kroków, nad małym zielonym dębem stała młodziutka piękna Pani, jaśniejąca bardziej niż słońce. To była Maryja. Dodała otuchy przestraszonym dzieciom słowami: ”Nie lękajcie się. Nie zrobię wam nic złego”. Następnie spytała się dzieci, czy zechcą ofiarować Bogu swoje cierpienia za grzechy, które obrażają Pana Boga. Dzieci chętnie się zgodziły. Po chwili Maryja dodała: „Odmawiajcie różaniec codziennie, by uzyskać pokój na świecie”. Po tych słowach piękna Pani zniknęła.

Piękna Pani, czyli Maryja matka Pana Jezusa ukazała się dzieciom sześć razy.

Pierwszy raz Maryja ukazała się dzieciom  13 maja, a ostatni raz  13 października 1917 r.

W trakcie objawień się Maryi dzieciom, Franciszek widział Maryję, lecz jej nie słyszał, Hiacynta Ją widziała i słyszała, natomiast Łucja Ją widziała, słyszała i z Nią rozmawiała.

 Przed ukazaniem się Maryi dzieciom ukazał się im trzy razy Anioł.

Pierwszy raz Anioł ukazał się wiosną 1916 r. jako Anioł pokoju, którego misją było przygotować dzieci na przyjście Matki Boskiej. Latem 1916 r. Anioł po raz drugi ukazał się dzieciom, ponaglał ich do modlitwy. Podczas trzeciego objawienia, a było to jesienią 1916 r. , Anioł udzielił Komunii Świętej i zademonstrował prawidłowy sposób prawidłowego jej przyjmowania.

 

 

Zadanie domowe:

Przeczytaj uważnie treść katechezy

Print Friendly, PDF & Email