WYCHOWANIE DO ŻYCIA W RODZINIE. KLASY 5 / DZIEWCZĘTA

przez | 6 kwietnia 2020

6.04.2020   wdż klasy 5 dla dziewcząt

 Temat: Już się zmieniam, staję się kobietą.

W dziewcząt okres dojrzewania przypada między 11 a 16 rokiem życia, choć bywają odstępstwa od tej reguły.

W tym czasie  hormon wzrostu aktywizuje się i dlatego często dziewczęta  patrzą z góry na  swoich kolegów. Zmieniają się  proporcje i kształt ciała, które znacząco różnią się  od sylwetki  chłopców Ramiona są szczupłe, biodra się poszerzają i zaczynają  pokrywać  tkanką tłuszczową. 

Wiele zmian zachodzących w okresie dojrzewania jest uwarunkowana genetycznie, czyli  dziedziczona jest po rodzicach czy też dziadkach.

Pewnego dnia dziewczyna zaczyna zauważać, że rosną jej piersi, co początkowo może być bolesne  Pojawia się tez owłosienie łonowe i pod pachami. Kolejnym etapem  dojrzewania jest  miesiączka. Pierwsze cykle czasem  bywają bezowulacyjne tzn. nie dochodzi do uwolnienia komórki jajowej, ale częściej  jednak u nastolatki  pojawia się  rytm dni płodnych i niepłodnych.   Przemiany zachodzące w jej organizmie  zawdzięcza hormonom płciowym  wytwarzanym przez gonady żeńskie, czyli jajniki. To, co odróżnia jej wygląd od wyglądu chłopca, ma swoje źródło w  wydzielanych hormonach- estrogenach. Dzięki nim uwydatnia się kobiecość i  to one dodają  dziewczynie urody.

Na zmiany okresu dojrzewania warto spojrzeć jednak spokojnie i zanadto się nie przejmować.  Wasi rówieśnicy podlegają temu samemu procesowi, choć nie u wszystkich przebiega on jednakowo i w  tym samym czasie.

 

Print Friendly, PDF & Email