WDŻ. KLASA 6 – DZIEWCZĘTA

przez | 15 kwietnia 2020
WDŻ. KLASA 6 – DZIEWCZĘTA
Klasa 6 dziewczęta 15.04.2020
 
Temat: Nastolatki przed lustrem. Uroda. Higiena. Zdrowie.
 
Kult szczupłości
 
Dziewczęta chciałyby mieć idealną figurę i nienagannie gładką cerę, by dorównać modelkom z różnych reklam, tym bardziej, że współczesne społeczeństwo ceni sobie szczupłość, a wiele młodych ulega presji, aby zrzucić zbędne kilogramy. Niestety uleganie tej presji powoduje poważne zaburzenia w przyjmowaniu pokarmów, o których teraz jest głośno- anoreksję i bulimię.
 
Związane są one z obsesją na punkcie szczupłości.
Anoreksja
to inaczej jadłowstręt psychiczny. Osoba na nią cierpiąca je tak mało, że doprowadza swój organizm do wycieczenia. Odchudzający się młody człowiek szybko traci na wadze. Brak składników odżywczych zaburza normalny rozwój organizmu. Odbija się to również na urodzie: skóra wysycha i szarzeje, matowieją włosy, osłabiają się dziąsła i uzębienie. Ale to nie wszystko. Osłabiony organizm nie odżywia odpowiednio mózgu, a więc wyniszcza go. Pojawia się senność i brak koncentracji. Bywa, że anorektycy /anorektyczki uprawiają dodatkowo forsowne ćwiczenia fizyczne, aby jeszcze szybciej się odchudzić. Anoreksja to bardzo poważna choroba. Może spowodować zaburzenia czynności serca i nerek, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do śmierci. Dziewczęta zazwyczaj przestają miesiączkować i staja się niepłodne.
 
Bulimia nazywana jest żarłocznością psychiczną. Chorujące na nią osoby objadają się bez umiaru, a potem powodują wymioty, żeby nie przybrać na wadze. Często nadużywają środków przeczyszczających i moczopędnych. Środki te powodują, że pokarm szybko przechodzi przez organizm, który przyswaja mniej kalorii. Bulimia bardzo często dotyka osoby, które nie akceptują swojego wyglądu, wagi, nie czują się dobrze w swoim ciele i pragną za wszelka cenę polepszyć swoje samopoczucie. Choroba ta powoduje próchnice zębów, zaburzenia rytmu serca, zapalenia przełyki, powiększenie żołądka, a w skrajnych przypadkach prowadzi do śmierci.
 
Właściwa dieta
 
W okresie dojrzewania organizm nastolatka bardzo szybko się rozwija, dlatego potrzebuje odpowiedniej ilości składników odżywczych: witamin, minerałów, białka. Waszemu organizmowi nie jest obojętne co wrzucacie do żołądka. Dlatego chipsy, frytki, hot dogi popijane coca colą to nie najkorzystniejszy jadłospis. Unikajcie także tłustych potraw i słodyczy.
 
Najzdrowsze dla Was będą surówki, owoce, nabiał i chude mięso. Warto urozmaicać dietę. Zadbajcie w diecie o odpowiednią ilość wapnia, który jest właściwy dla prawidłowego rozwoju kości i zębów. Wapń reguluje prace układu nerwowego i serca. Dużo wapnia zawierają: jogurty, mleko, żółte sery, twaróg, a także brokuły, fasola, szczypiorek i ryby.
Print Friendly, PDF & Email