WDŻ. KLASA 5 – CHŁOPCY

przez | 15 kwietnia 2020
WDŻ. KLASA 5 – CHŁOPCY
16.04.2020 wdż dla chłopców klasa 5
 
Temat: Czekają mnie zmiany, staję się mężczyzną
 
Czas, kiedy przestaniesz być dzieckiem i rozpoczniesz życie jako dorosły mężczyzna, nazywa się dojrzewaniem, albo pokwitaniem. Ten proces trwa kilka lat- zwykle między 11-12 a 16 rokiem życia. Całkowite zakończenie dorastania u mężczyzny następuje nie rzadko dopiero w wieku 24 lat. Wiele procesów, które zachodzą w Twoim ciele często budzi zdziwienie, a czasem niepokój. Warto te sprawy znać wcześniej. Wtedy lepiej zrozumiesz, jak przebiegają procesy dojrzewania.
 
O rozwoju organizmu chłopca decyduje hormon zwany testosteronem, wytwarzanym przez męskie gruczoły płciowe, czyli jądra. Jedną z pierwszych oznak rozwoju jest mutacja – obniżenie tembru głosu. To przejście głosu z dziecięcego w męski często przysparza chłopcom wiele kłopotów – trudno ich wtedy namówić do śpiewania. Pojawia się również owłosienie łonowe i pod pachami. U niektórych chłopców rysy twarzy ulegają pogrubieniu. Nad górna wargą i na policzkach są już początki zarostu. Rozrasta się klatka piersiowa, poszerzają się ramiona, a mięśnie ulegają wzmocnieniu. Chłopiec staje się coraz silniejszy. Następuje gwałtowny wzrost ciała, nawet do 10 cm w ciągu roku, szybko rosną tez stopy, więc rodzice muszą kupować ubrania i buty. Niektórzy chłopcy wejdą w ten intensywny okres zmian dopiero po 14 roku życia lub nawet jeszcze później. Każdy organizm ma swój własny harmonogram rozwoju.
 
Dojrzewanie ( adolescencja) to okres między dzieciństwem a dorosłością, charakteryzujący się przeobrażeniami w budowie i wyglądzie ciała( dojrzewanie biologiczne), psychice – kształtowaniu osobowości ( dojrzewanie psychiczne).
 
Na zmiany okresu dojrzewania warto spojrzeć jednak spokojnie i zanadto się nie przejmować. Wasi rówieśnicy podlegają temu samemu procesowi, choć nie u wszystkich przebiega on jednakowo i w tym samym czasie.
 
 
 
 
Print Friendly, PDF & Email