RELIGIA. KLASA 8B

przez | 22 kwietnia 2020

RELIGIA. KLASA 8B

 Kl. VIII „b”

Religia – Anna Karankowska    

Lekcja z dnia 22.04. 2020r                         

           

Temat katechezy – Kult Miłosierdzia Bożego

Cel katechezy:  Przedstawienie form rozwoju kultu Miłosierdzia Bożego

Są w naszej historii dni, o których niezwykłości zadecydował sam Bóg. Każdy z nas ma również swoje niezwykłe dni, w których otrzymał od Boga wyjątkowe łaski. Takim niezwykłym dniem dla zakonnicy, św. Faustyny Kowalskiej był dzień 22-go lutego 1931 roku, w którym to w celi klasztornej  objawił jej się Jezus Chrystus ubrany w białą szatę. Stojąc unosi prawą rękę w geście błogosławieństwa, lewą ręką wskazuje na swoje serce,        z którego wychodzą promienie w kolorze czerwonym i bladoniebieskim.

Z objawień otrzymanych przez św. Faustynę i zapisanych w „Dzienniczku” dowiadujemy się że, Jezus prosił, aby kult Jego miłosierdzia rozwijał się w następujących  formach:

– namalowanie obrazu Miłosierdzia Bożego „Jezu Ufam Tobie”

– ustanowienie Święta Miłosierdzia Bożego,

– modlitwy „Koronki do Miłosierdzia Bożego”

– godzina Miłosierdzia

– szerzenie czci Miłosierdzia Bożego

Przez kult rozumie się wszelkie czynności płynące z pobudek religijnych, w ścisłym zaś znaczeniu zespół czynności będących wyrazem czci wobec Boga

 

   Namalowania obrazu Miłosierdzia Bożego „Jezu Ufam Tobie”

   Pierwszy obraz został namalowany wg. projektu św. Faustyny Kowalskiej. Obraz    przedstawia zmartwychwstałego Zbawiciela, który przynosi ludziom spokój przez odpuszczenie grzechów, za cenę swej męki i śmierci krzyżowej. Promienie krwi i wody  („blado niebieski promień oznacza wodę, która usprawiedliwia dusze , czerwony promień oznacza krew, która jest życiem dusz. Szczęśliwy który w ich cieniu żyć będzie”), płynące z przebitego włócznią Serca (niewidocznego na obrazie) oraz blizny po ranach ukrzyżowania przywołują wydarzenia z Wielkiego Piątku. Obraz nie tylko przedstawia miłosierdzie Boże, ale pełni również rolę znaku, który ma przypominać o obowiązku chrześcijańskiej ufności względem Boga i czynnej miłości w stosunku do bliźnich. Do tak rozumianego kultu obrazu, polegającego na postawie chrześcijańskiej dobroci, ufności i miłosierdzia względem bliźnich, przywiązał Pan Jezus specjalne obietnice: wiecznego zbawienia, łaskę szczęśliwej śmierci i wszelkie inne łaski, o które z ufnością ludzie prosić Go będą.

 

  Ustanowienie święta Miłosierdzia Bożego i obietnic z nimi związanych .

 Podczas swego objawienia św. Faustynie Pan Jezus powiedział „Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia. W tym dniu otwarte są wnętrzności Miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które zbliżą się do źródła Miłosierdzia Mego”. W tym dniu otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski. Wybór pierwszej niedzieli po Wielkanocy na Święto Miłosierdzia ma swój głęboki sens teologiczny, który wskazuje na ścisły związek, jaki istnieje pomiędzy wielkanocną tajemnicą Odkupienia a tajemnicą miłosierdzia Bożego. Ten związek podkreśla jeszcze nowenna z koronki do Miłosierdzia Bożego, poprzedzająca to święto która rozpoczyna się w Wielki Piątek. Dlatego też Uroczystość Bożego Miłosierdzia jest obchodzona w Kościele Katolickim w pierwszą niedzielę po Wielkanocy. Została Ustanowiona przez  Jana Pawła II  30 kwietnia 2000r, w dniu kanonizacji Faustyny Kowalskiej.

  Słowo miłosierdzie ma wiele znaczeń, między innymi oznacza „miłość od serca”, „czyn miłości”. Sanktuarium Bożego Miłosierdzia znajduje się w Krakowie. Sanktuarium to szczególne miejsce modlitwy upamiętniające wielkie wydarzenia w których w sposób szczególny Bóg udziela swej Laski.

 

Zadanie domowe

  1. Przeczytaj uważnie tekst , zastanów się jak ja w codziennym życiu świadczę miłosierdzie

 

  

  

 

 

Print Friendly, PDF & Email