RELIGIA. KLASA 5B

przez | 6 kwietnia 2020

 RELIGIA. KLASA 5B

Kl. V„b” 

Religia – Anna Karankowska  

Lekcja z dnia 6.04.2020r                         

                                

Temat katechezy – Najważniejsze wydarzenia Wielkiego Tygodnia

Cel katechezy: Omówienie wydarzeń z ostatnich dni życia Pana Jezusa tj.: Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota i Niedziela.

Święta wielkanocne to najważniejsze święta dla chrześcijan. Przypominają nam o męce, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa.

Wielki Tydzień rozpoczyna się od Wielkiego Czwartku. Uroczyste jego świętowanie rozpoczyna Msza Święta Wieczerzy Pańskiej upamiętniająca Ostatnią Wieczerzę Chrystusa i jego uczniów. Podczas Mszy odbywa się obrzęd obmywania nóg, symbolizujący pokorę, jaką powinni się odznaczać uczniowie Chrystusa. Jest ona początkiem Triduum Paschalnego.

Wielki Piątek to dzień śmierci Chrystusa. Upamiętnia on wydarzenia z życia Jezusa od Jego pojmania, aż do Jego śmierci na krzyżu. Dlatego odprawiane są Drogi Krzyżowe.

Wielka Sobota. Jezus złożony do grobu. Tego dnia wierni święcą pokarmy i odwiedzają Groby Pańskie. Wieczorem uczestniczymy w uroczystej Wigilii Paschalnej, która zalicza się już do niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Sprawowanie Wigilii Paschalnej kończy uroczysta procesja rezurekcyjna, jest ona uroczystym ogłoszeniem zmartwychwstania Jezusa.

 

Zadanie domowe:

  1. Napisz co to jest Triduum Paschalne.
  2. Napisz co wierni w Wielką sobotę przynoszą w koszyczkach do poświęcenia i opisz symboliczne znaczenie zawartości tych koszyczków.

 

  Zadanie domowe wykonać do dnia 17.04.2020r

   Zasady komunikowania – adres email annakaran@gazeta.pl

   Na powyższy adres proszę o przesłanie informacji dotyczące wykonania      zadania, jak również kierowania pytań dotyczące tematyki zadania.

  

Print Friendly, PDF & Email