Dzień Śląski – Relacja + Galeria + Telewizja ŚTM(film)

przez | 28 września 2019

 

” Uwierzcie, że chca tu być, chca tu żyć

Tutej życie się zaczyno…”

 

27 września 2019 r. odbył się w naszej szkole już 30  Jubileuszowy Dzień Śląski… 

Dla  całej społeczności szkolnej było to ogromne wydarzenie. Tradycja ta zbliża nas i nie pozwala zapomnieć zawiłej przeszłości naszej Małej Ojczyzny – Ziemi, na której zawsze mieszkali Ślązacy, ale która nie zawsze należała do Polski. 

Do imprezy przygotowywali się wszyscy 🙂 . Przygotowania i sama impreza na pewno przyczyniły się do zacieśnienia więzi między nami.

W tym roku odwiedzili nas: Prezydent Miasta Świętochłowice Pan Daniel Beger, Zastępca Prezydenta  Pan Sławomir Pośpiech,   Dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty Pani Dorota Leszczyńska,    zaprzyjaźnieni Dyrektorzy świętochłowickich placówek oświatowych, Radna   dzielnicy Pani Urszula Owoc – Kania oraz nasi Absolwenci. Całość poprowadził absolwent   szkoły Jakub Karasek. Imprezę rozpoczęła Akademia  przygotowana przez  Panie: Magdalenę Gorgoń-Jurek i Joannę Szymańską. Starannie przygotowany występ przybliżył nam: historię Śląska, piosenki i wiersze naszego regionu, a scenki rodzajowe pokazały jak to dawniej bywało  – Dziękujemy.

Rodzice przygotowali sztandy, na których sprzedawano przygotowane przez Nich wcześniej ” Maszkiety ślonskie”: żur, grochówka, sznita z tustym, szałot, kołocz i wiele, wiele innych. Były także kiełbaski z grilla (było przepysznie). Kochani Rodzice – Jak zwykle stanęliście na wysokości zadania.

Każda klasa przedstawiła przygotowany wspólnie z wychowawcą krótki występ artystyczny związany ze śląską tradycją i godkom.

Po występach artystycznych, chętni wzięli udział w konkurencjach sportowych przygotowanych przez zespół   nauczycieli wf-u. Zawody miały charakter wieloboju. Najlepsi uczestnicy otrzymali nagrody.

Wisienką na torcie, okazało się przybycie  Pana Tomasza Wrony wraz z małżonką Edytą. Pan Tomasz przedstawił nam z detalami strój śląski. Można było na żywo zobaczyć jak strój wygląda, jak nazywają się jego poszczególne elementy, w jaki sposób go ubierano i jak noszono.  Modelami byli uczestnicy imprezy, m.in. Nasza Pani Dyrektor 🙂

Na koniec   Dyrektor Katarzyna Borowiec podziękowała wszystkim za przybycie i uczestnictwo. Rozdano nagrody za   przeprowadzone konkursy.

Każdy, kto nabył losy   loterii fantowej  doczekał się losowania  nagród, a naprawdę było, o co powalczyć (nagroda główna – rower górski). 

Tym oto akcentem zakończyliśmy Dzień Śląski. Mamy nadzieję, że wszyscy uczestnicy, są zadowoleni, a dzięki takim spotkaniom, nasza godka i kultura przetrwa jak najdłużej.

Wszystkim z całego serca serdecznie dziękujemy, zarówno tym, którzy przyczynili się w jakikolwiek sposób do tego, że impreza się odbyła jak i tym, którzy wzięli w niej udział  i sprawili, że się udała.

Do zobaczenia za rok.

 

 

Dzień Śląski

 

Print Friendly, PDF & Email